CMS. Co to jest CMS

CMS to oprogramowanie na serwerze umożliwiające w łatwy sposób zarządzanie treściami na stronach internetowych osobom które nie znają języków programowania.

Content Managment System, czyli CMS umożliwia dodawanie i edycję treści na stronach internetowych w podobny sposób jak odbywa się to w edytorach treści. Dzięki temu nawet osoby które nie znają języków programowania mogą w łatwy sposób dodawać, usuwać i edytować treści. Przeznaczony jest do tego wygodny panel administracyjny, można dodawać nowe wpisy, edytować, można dodawać i edytować kategorie, tagi, itp… Na rynku jest kilka CMS-ów z których najbardziej popularne to Wordpress oraz Joomla. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, a wybór zależy od indywidualnych preferencji użytkownika.

Jaki CMS wybrać na swoją stronęJaki CMS wybrać na swoją stronę

Osoba zamierzająca postawić swoją stronę internetową, stanie przed dylematem wyboru odpowiedniego oprogramowania. Wbrew pozorom wybór nie jest prosty, zwłaszcza dla osoby która nie orientuje się w zagadnieniach budowy stron.
Wybór odpowiedniego oprogramowania, tzw. CMS ułatwi Wam artykuł Sebastiana Miśniakiewicza. Zapraszam do lektury

Na dzień dzisiejszy bardziej popularnym CMS-em jest WordPress. Być może wynika to zdaniem części użytkowników z łatwiejszej obsługi, chociaż zdania są podzielone. Decydując się na WordPress-a mamy dostęp do ogromnej ilości płatnych i bezpłatnych szablonów oraz wtyczek zwiększających funkcjonalność. Zwolennicy Joomli twierdzą natomiast, że część tych wtyczek jest niepotrzebna, bo Joomla ma je już wbudowane.

WordPress jest “kombajnem” w którym za pomocą kilku wtyczek można postawić sklep internetowy, bloga, stronę firmową czy galerię zdjęć. W zasadzie każdy typ strony można postawić wykorzystując WordPress-a.
Istnieją jednak CMS-y dedykowane np. do obsługi sklepów internetowych jak Magento czy Prestashop. Wybór jest więc duży, a decyzja nie jest łatwa.

Na zakończenie uwaga, przystępując do zakładania własnej strony, sklepu czy bloga warto zapoznać się wcześniej z tymi CMS-ami, ponieważ późniejsza zmiana nie jest łatwa, a czasami wręcz nieopłacalna.